Nors Kauno mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrengimai (MBA) buvo atidaryti dar 2016-ųjų sausį, tačiau visus šiuos keturis metus aplinkiniai gyventojai yra priversti kovoti su šios įmonės steigėjais dėl nuolatos juntamo nemalonaus kvapo. Gyventojai nuo pat pradžių bandė susitarti taikiai, prašydami tiesiog pašalinti trukdžius, dėl kurių jaučiama atliekų smarvė, tačiau taikos balandis taip niekada ir nepasirodė šiame konflikte.
Vasarą saulei smagiai pakaitinus ir pūstelėjus vėjui, Ramučių, Karmėlavos, Margavos, Narėpų gyventojams tenka užsidaryti langus ir tūnoti namuose. Šitokią veiksmų seką žmonėms kartoti tenka jau kelerius metus – nuo tada, kai Ateities plente atidaryta Kauno MBA.
Ir kiekvieną kartą, kai yra bandoma aiškintis, kokios yra šios sklindančios smarvės priežastys, atsakymas tas pats – visą tai susiję su tam tikrais remonto, profilaktikos darbais įrenginiuose, kuomet pradaromi vartai ir panašiai.
Tačiau tokių įmonių yra visame pasaulyje ir visos jos iki šiol puikiai sugebėjo užtikrini, kad nemalonūs kvapai, sklindantys dėl tvarkomų ir kompostuojamų atliekų, nedarytų neigiamos įtakos aplinkiniams gyventojams. Tuo tarpu Kauno MBA vadovai to padaryti nesugeba jau daugelį metų. Gyventojai seniai įsitikinę, jog turi būti įdiegtos priemonės, visiškai neutralizuojančios neigiamus kvapus, imtasi ryžtingų veiksmų nurodytoms problemoms spręsti, o jei to padaryti nepavyksta – įmonę uždaryti.
Sakysite, kam uždaryti veikiančią normalią įmonę? Tačiau ir čia pasirodo yra tam tikrų niuansų. Pagal pateiktus statistikos duomenis, Kauno MBA išrūšiuoja tik 2 proc. visų Kauno rajono atliekų. Tik 2 procentus! Ar suvokiate, kokie tai maži skaičiai ir kokios didelės problemos dėl to sukeliamos gyventojams?! Juo labiau, kad dabar gyventojai tampa vis labiau sąmoningi ir patys ima atsakingai rūšiuoti atliekas, kas yra daug veiksmingiau ir patikimiau.
Kauno rajono savivaldybės atstovai patvirtina, jog dėl bjaurių kvapų iš Kauno MBA gyventojų nusiskundimai yra gaunami beveik kiekvieną mėnesį, išskiriamos net tam tikros konkrečios dienos ar diena, kuomet buvo juntami nemalonūs kvapai.
Negana to, dar šią savaitę Aplinkos apsaugos inspektoriai atliko neplaninį Kauno mechaninio biologinio atliekų apdirbimo įrenginio tikrinimą. Buvo rasta net keletą pažeidimų, nustatyta, jog mechaninis biologinis atliekų apdirbimo įrenginys neveikia ir paprašyta Kauno miesto savivaldybės skelbti ekstremalią situaciją savivaldybės mastu. Deja, ir vėl nebuvo atsižvelgta į šiuos prašymus, o gyventojų teisė turėti saugią ir švarią gyvenamąją aplinką eilinį kartą pažeista.
Todėl aš sakau GANA! Užtenka tyčiotis iš žmonių ir tikėtis, jog jie susigyvens su šia problema, kuri nuo jų visai nepriklauso. 15 tūkst. kv. m plotą užimantys mechaninio rūšiavimo ir biologinio apdorojimo pastatai buvo pastatyti už beveik 34 mln. Eurų, gautų iš ES fondų. Ir nors gamyklos atidarymo metu buvo ištarta daugybė skambių žodžių bei pažadėta, jog nuo šiol gyvensime švaresniame mieste, dabar realybė visai kitokia.
Tampa aišku, jog gyventojų kantrybės riba jau peržengta, todėl privaloma arba blokuoti kelią į įmonę keliaujančioms šiukšlėms, arba reikalauti šios įmonės veiklos nutraukimo visam laikui. Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) dalininkai privalo atsižvelgti į žmonių teises ir reaguoti į skundus, o ne vykdyti veiklą, kuri ne tik, kad neduoda naudos, bet dar ir kenkia mums visiems!